تشخیص نارسایی قلبی جنین با اکو قلب جنین

تاریخ انتشار
19 شهریور 1400

یکی از مشکلات اصلی جنین در دوران بارداری، تشکیل نشدن دریچه قلب است. به همین منظور، مادران بارداری که قصد اطمینان از سلامت قلب جنین خود را دارند، بهتر است به متخصص اکوی قلب جنین مراجعه کرده تا پزشک مربوطه برای تشخیص نارسایی قلب جنین با اکو قلب مشکلاتی مانند : نارسایی قلب جنین یا تشکیل نشدن دریچه قلب جنین را با انجام اکوکاردیوگرافی تشخیص دهد. ما در این مجموعه، انواع سونوگرافی سلامت جنین ازجمله اکوکاردیوگرافی قلب جنین را ارائه می‌دهیم. در این مطلب، دوهله­ی اول، اطلاعاتی درباره­ی اکوکاردیوگرافی و مشکلات قلبی جنین ارائه می­دهیم.

تشخیص مشکلات قلبی جنین با انجام اکوی قلب جنین

اکوکاردیوگرافی نقش اصلی را در ارزیابی جنین­هایی که در معرض بیماری قلبی قرار دارند یا مشکل قلبی دارند را ایفا می­کند و برای سنجش نارسایی قلب جنین و مشکل تشکیل نشدن دریچه قلب جنین کاربرد دارد. نارسایی قلب جنین می­تواند به علت عدم گردش خون کافی در قلب، کاردیومیوپاتی­های ژنتیکی، آریتمی­ها و بیماری‌های مادرزادی قلبی رخ دهد.

اکوکاردیوگرافی جنین ابزارهای لازم برای ارزیابی و درک عوامل مختلف مؤثر در بروز نارسایی قلب جنین را فراهم می­کند و شما با کمک متخصص اکوی قلب جنین می­توانید از سلامت جنین اطلاع پیدا کنید یا اگر جنین مشکلات قلبی داشت با تشخیص زودهنگام مشکل روند درمان را سریعتر آغاز کنید.

در واقع، متخصص اکوی قلب جنین، با انجام اکوکاردیوگرافی، عملکرد قلب جنین را ارزیابی کرده و ناهنجاری­های قلبی و مشکلاتی از این قبیل را تشخیص می­دهد. اکوکاردیوگرافی اطلاعات حیاتی در مورد وضعیت قلبی جنین در اختیار خانواده قرار می‌دهد و با تشخیص زودهنگام مشکلات قلبی جنین کمک زیادی به خانواده­ها می­کند تا روشهای درمانی را سریعتر شروع کنند.

در چه مواردی از اکوکاردیوگرافی جنین استفاده می­شود؟

همه خانم­های باردار به اکوکاردیوگرافی جنین نیاز ندارند. اگر مشکلات زیر را دارید یا برای اطمینان از سلامت جنین ­می­توانید برای انجام اکو قلب جنین به بهترین متخصص اکو قلب جنین مراجعه کنید.

  • وجود سابقه خانودگی بیماری قلبی؛
  • استفاده از الکل یا مواد مخدر در دوران بارداری؛
  • مصرف داروهایی که باعث ایجاد نقایص قلبی در جنین می­شود؛
  • بیماری­هایی مانند سرخچه، دیابت نوع1 یا فنیل کتونوری یا لوپوس دارید.
در همین زمینه پیشنهاد می کنیم بخوانید
تعداد ضربان قلب جنین دختر یا پسر و تعیین جنسیت جنین

در واقع، اکوکاردیوگرافی یک ابزار تشخیصی ایمن در زنان بارداری است که علائم قلبی یا مشکلات قلبی دارند. انجام اکو قلب جنین برای خانم­های بارداری مناسب است که نیاز به نظارت دقیق برا وضعیت قلب و عملکرد دریچه قلب مانند مشکل تشکیل نشدن دریچه قلب جنین دارند.

مزایای اکوی قلب جنین چیست؟

تشخیص احتمال نارسایی قلب جنین؛
تشخیص مشکل تشکیل نشدن دریچه قلب جنین؛
تشخیص مشکل تشکیل نشدن رگ قلب جنین؛
تشخیص آریتمی و تجویز دارو جهت رفع مشکل؛
آغاز کردن سریعتر روند درمان

اکوکاردیوگرافی جنین می­تواند به تشخیص ناهنجاری­های قلب جنین قبل از تولد کمک کند و امکان مداخله سریعتر پزشکی یا حتی انجام جراحی پس از تولد نوزاد را فراهم کند. در حقیقت، یکی از مزیای انجام اکوی قلب انجام و مراجعه به متخصص اکوی قلب جنین، افزایش شانس زنده ماندن پس از زایمان برای نوزادانی است که دارای نقایص جدی قلبی هستند. برخی از مزایای اکوی قلب جنین عبارتند از:

بهترین متخصص اکوی قلب جنین

بهترین اکو قلب جنین

تشخیص نارسایی قلب جنین با اکو قلب

خانم­های بارداری که قصد اطمینان از سلامت قلب جنین خود را دارند، باید با مراجعه به بهترین متخصص اکوی قلب جنین  از مشکلات احتمالی یا سلامت جنین خود باخبر شوند. در مجموعه­ی ما، بهترین متخصص اکوی قلب جنین فعالیت می­کند و با تشخیص دقیق مشکلات قلبی جنین نگرانی­های شما را رفع می­کند.

هنگامی که پزشک بیماری را تشخیص داد، می­توانید بارداری خود را بهتر مدیریت کرده و برای زایمان آماده شوید. بنابراین، اگر شما جزو آن دسته از مادران باردای هستید که خودتان بیماری قلبی دارید و نگران هستید که جنین نیز مشکلاتی مانند احتمال نارسایی قلبی و مشکلات قلبی مادرزادی داشته باشد، با مراجعه به بهترین متخصص اکوی قلب جنین، به این نگرانی­ها پایان دهید! دکتر مازیار رستگار این خدمت را به شما مادرانی که نگران سلامت جنین خود هستید، ارائه می­‌دهد.
اکوکاردیوگرافی جنین یک آزمایش مشابه سونوگرافی است با این تفاوت که از اکو فقط برای مشاهده ساختار قلب جنین استفاده می‌شود. این معاینه به پزشک اجازه می­دهد ساختار و عملکرد قلب جنین را بهتر ببیند. اکو قلب جنین معمولاً در سه ماهه دوم، بین هفته‌های 18 تا 22 انجام می­شود.  

در همین زمینه پیشنهاد می کنیم بخوانید
شرایط و محدودیت عدم امکان اکوی قلب جنین چیست ؟

در این روش از امواج صوتی استفاده می­شود که یک تصویر یا اکوکاردیوگرام از داخل قلب جنین را به متخصص نشان می‌دهد. این تصویر اطلاعاتی در مورد نحوه شکل گیری قلب جنین و عملکرد صحیح آن را ارائه می­دهد  .همچنین، از طریق اکو قلب جنین، پزشک جریان خون قلب جنین را مشاهده کرده تا هرگونه ناهنجاری را تشخیص دهد. این تست صدمه­ای به شما یا جنین وارد نمی­کند. انجام اکوی قلب جنین باتوجه به عوامل مختلف بین 30دقیقه تا 2ساعت طول می­کشد.

اگر به دنبال بهترین متخصص اکوی قلب جنین، هستید، به کلینیک غربالگری بارداری واقع در اکباتان بیمارستان فوق تخصصی صارم مراجعه کنید تا بهترین اکوی قلب جنین توسط بهترین مختصص انجام شود. در کلینیک غربالگری بارداری با حضور دکتر مازیار رستگار، انواع سونوگرافی سلامت جنین ازجمله اکوکاردیوگرافی قلب جنین توسط دکتر رستگار فوق تخصص قلب جنین و کودک ارایه می‌شود. به منظور دریافت نوبت جهت مراجعه به کلینیک و انجام بهترین اکوی قلب جنین، به صفحه دریافت نوبت اکوی قلب جنین رفته و جهت مراجعه به کلینیک ها نوبت دریافت کنید.

منابع:

https://www.webmd.com/baby/what-is-a-fetal-echo#1

https://neoreviews.aappublications.org/content/13/11/e642

https://www.healthline.com/health/fetal-echocardiography#importance

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4704789/

گروه تولید محتوای رسانگار

دیدگاه‌های کاربران

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر بلاگ دکتر رستگار

دریافت آخرین اخبار و مطالب سلامت قلب

راه درمان ناهنجاری های قلب جنین  چیست ؟

راه درمان ناهنجاری های قلب جنین چیست ؟

به مادرانی که از درمان‌های ناباروری استفاده کرده‌اند توصیه می‌کنم که حتماً برای اطمینان از عدم وجود ناهنجاری های قلب جنین در فرزند خود از اکوکاردیوگرافی قلب جنین استفاده کنند

read more
دلایل ، خطرات و درمان آریتمی قلب جنین،‌ آیا آریتمی قلب جنین خطرناک است؟

دلایل ، خطرات و درمان آریتمی قلب جنین،‌ آیا آریتمی قلب جنین خطرناک است؟

آریتمی قلب جنین چیست و آیا اصولا خطرناک می باشد؟ آریتمی جنینی اصطلاحی است که به وجود هرگونه اختلال در میزان ضربان قلب نوزاد اشاره دارد. این مسئله می تواند شامل افزایش ضربان قلب یا کاهش آن باشد. میزان ضربان قلب برای جنین بین 120 تا 160 در هر دقیقه است. آریتمی جنینی...

read more
بهترین اکوی قلب جنین غرب تهران

بهترین اکوی قلب جنین غرب تهران

اکو قلب جنین یک روش تشخیص بیماری قلبی که با علل ژنتیکی از طریق سونوگرافی قلب جنین در شکم مادر می باشد. برای آشنایی با بهترین اکوی قلب جنین در غرب تهران با این مطلب در سایت دکتر مازیار رستگار همراه باشید قلب یک عضو حساس بدن می باشد که مهم ترین نقش حیاتی در بدن را...

read more
زمان شروع تشکیل و تپش قلب جنین چه موقع است؟

زمان شروع تشکیل و تپش قلب جنین چه موقع است؟

قلب کودک شما از حدود هفته‌ی پنجم تا ششم بارداری، شروع به تپیدن می‌کند. اما حدود 10 هفته طول می‌کشد تا رشد خود را کامل کند. جزئیات زمان شروع تشکیل و تپش قلب جنین را در ادامه می‌خوانید. قلب کودک شما از حدود هفته‌ی پنجم تا ششم بارداری، شروع به تپیدن می‌کند. اما حدود 10...

read more