زمان شروع تشکیل و تپش قلب جنین چه موقع است؟

تاریخ انتشار
8 دی 1400

قلب کودک شما از حدود هفته‌ی پنجم تا ششم بارداری، شروع به تپیدن می‌کند. اما حدود 10 هفته طول می‌کشد تا رشد خود را کامل کند. جزئیات زمان شروع تشکیل و تپش قلب جنین را در ادامه می‌خوانید.

قلب کودک شما از حدود هفته‌ی پنجم تا ششم بارداری، شروع به تپیدن می‌کند. اما حدود 10 هفته طول می‌کشد تا رشد خود را کامل کند.

زمان شروع تشکیل و تپش قلب جنین

همان‌طور که گفتیم، قلب جنین از هفته‌ی پنجم بارداری شروع به تپیدن می‌کند و تا هفته‌ی دهم، به رشد کامل خود می‌رسد. اما در این فاصله چه اتفاقاتی می‌افتد؟ زمان شروع تشکیل و تپش قلب جنین چه موقع است؟

 • در هفته‌ی پنجم بارداری، قلب در حال رشد، از 2 لوله تشکیل شده است که از وسط به هم متصل شده‌اند و یک تنه با 4 لوله‌ی منشعب را ایجاد می‌کنند.
  قلب برای اولین بار، در همین هفته شروع به تپیدن می‌کند که ممکن است به کمک سونوگرافی واژینال بتوان آن را تشخیص داد.
 • در هفته‌ی ششم بارداری، قلب جنین به طرز چشمگیری تغییر کرده و لوله‌ی اصلی قلب، به شکل حرف S درمی‌آید. در نتیجه‌ی این تغییر شکل، ناحیه‌ای برای بطن‌های قلب ایجاد می‌شود.
 • در هفته‌ی هفتم بارداری، بطن‌ها و دهلیزهای قلب شروع به جدا شدن و توسعه یافتن می‌کنند.
 • در هفته‌ی هشتم بارداری، دریچه‌های بین دهیلزها و بطن‌های قلب نیز تشکیل می‌شوند.
 • در هفته‌ی نهم و دهم بارداری، آئورت و ورید ریوی نیز تشکیل می‌شوند و در نهایت، قلب جنین به رشد کامل خود می‌رسد.

تشخیص ضربان قلب جنینروش‌های مختلفی برای تشخیص تپش قلب جنین وجود دارد. 2 نمونه از این روش‌ها عبارتند از:

اسکن ترانس واژینال

در صورتی که اسکن شکم، تصویر واضحی را از جنین ارائه ندهد، اسکن ترانس واژینال می‌تواند بعد از هفته‌ی دهم بارداری استفاده شود.

این سونوگرافی، در مراحل اولیه‌ی بارداری و معمولاً قبل از شروع هفته‌ی یازدهم انجام می‌شود و می‌تواند به بررسی تپش قلب جنین کمک کند.
اسکن ترانس واژینال داخلی است. یعنی پزشک برای نظارت بر رشد جنین، دستگاهی را وارد واژن می‌کند. با این حال، اگرچه زمان شروع تشکیل و تپش قلب جنین از هفته‌ی پنجم است، اما تقریباً تا هفته‌ی هفتم بارداری، ضربان قلب جنین به‌راحتی تشخیص داده نمی‌شود.
در صورتی که اسکن شکم، تصویر واضحی را از جنین ارائه ندهد، اسکن ترانس واژینال می‌تواند بعد از هفته‌ی دهم بارداری استفاده شود.

در همین زمینه پیشنهاد می کنیم بخوانید
در چه مواردی مجوز سقط جنین به دلیل مشکل قلبی 100٪ صادر می‌شود؟

اسکن ترانس شکم

اسکن ترانس شکم در طول سه ماهه‌ی دوم و سوم بارداری قابل استفاده است. برای انجام آن، پزشک ژل روان کننده‌ی مخصوصی را زیر شکم شما پخش می‌کند. سپس، دستگاه اسکنر اولتراسوند دستی را روی شکم حرکت می‌دهد تا رحم و جنین را پیدا کند.
از آن‌جایی که در سه ماهه‌ی دوم بارداری، زمان شروع تشکیل و تپش قلب جنین به سر رسیده است؛ پزشک می‌تواند ضربان قلب را نیز در اسکن ببیند.


علت تشکیل نشدن قلب جنینعوامل زیادی هستند که می‌توانند در تشکیل نشدن قلب جنین دخیل باشند. بعضی از آن‌ها عبارتند از:

 • بیماری مادرزادی: بعضی از بیماری‌های مادرزادی مانند دیابت، نوزاد را در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار می‌دهد.
 • ناهنجاری‌ ژنتیکی: گاهی اوقات، دخالت یک ژن معیوب در جریان رشد ممکن است رشد قلب جنین را متوقف کند.
 • ناهنجاری کروموزومی: بعضی از ناهنجاری‌های کروموزومی مانند تریزومی 21 (عامل سندرم داون) می‌توانند در حدود 50درصد از نوزادان را با مشکلات قلبی مواجه کنند.
 • عفونت: عفونت در بدن مادر می‌تواند از ادامه‌ی رشد قلب در جنین جلوگیری کند.
 • بعضی از داروها: بعضی از داروها به ‌شدت برای جنین خطرناک هستند و ممکن است عوارضی مثل تشکیل نشدن قلب را به دنبال داشته باشند.
 • بعضی از مواد شیمیایی: مواد شیمیایی مانند حلال‌ها، رنگ‌ها، آفت کش‌ها و آلاینده‌های هوا می‌توانند برای خانم‌های باردار و رشد و نمو جنین به ‌شدت خطرناک باشند.

جنسیت جنین هیچ تاثیری در زمان تشکیل قلب او ندارد.

 آیا مادر متوجه تشکیل قلب جنین می شود؟

زمان شروع تشکیل و تپش قلب جنین از هفته‌ی پنجم بارداری است. اما شما باید تا هفته‌ی هفتم یا هشتم بارداری صبر کنید تا بتوانید با سونوگرافی، از تشکیل قلب جنین خود مطمئن شوید.

در همین زمینه پیشنهاد می کنیم بخوانید
دلایل ، خطرات و درمان آریتمی قلب جنین،‌ آیا آریتمی قلب جنین خطرناک است؟

قلب جنین دختر زودتر تشکیل میشود یا پسر؟

جنسیت جنین هیچ تاثیری در زمان تشکیل قلب او ندارد. اگر در هفته‌ی ششم بارداری به سونوگرافی مراجعه کردید، اما نتوانستید ضربان قلب را بشنوید، هیچ ربطی به جنسیت جنین شما ندارد. صبر کنید و در هفته‌ی هشتم بارداری که قلب جنین 80 بار در دقیقه می‌زند، دوباره سونوگرافی بدهید.

برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم؟

 • سبزیجات زیاد بخورید. خام یا پخته فرقی نمی‌کند. سبزیجات سبز دارای مقدار زیادی مواد مغذی هستند که می‌توانید دوز روزانه‌ی ویتامین‌، مواد معدنی و فیبر خود را با آن‌ها تامین کنید.
 • لبنیات را در رژیم غذایی خود بگنجانید. لبنیات مثل شیر، پنیر، ماست، همگی از منابع بزرگ کلسیم هستند که برای رشد جنین اهمیت بالایی دارند.
 • آجیل بخورید. آجیل برای رشد قلب جنین فوق‌العاده است. بادام، گردو، پسته و سایر مغزها را در رژیم غذایی خود قرار دهید و آن‌ها را به عنوان یک میان وعده‌ی سالم نوش جان کنید.
 • پروتئین، پروتئین و باز هم پروتئین! غذاهای غنی از پروتئین برای خانم‌های باردار و جنین در حال رشد آن‌ها ضروری است. مرغ، گوشت بدون چربی، ماهی، عدس و حبوبات، همگی گزینه‌های خوبی هستند که می‌توانید پروتئین مورد نیاز خود را با کمک آن‌ها تامین کنید.
 • غلات کامل را فراموش نکنید. غلات کامل مانند گندم، جو و برنج نیز برای سلامت قلب مفید هستند و توصیه می‌شوند.

جمع‌بندی

زمان شروع تشکیل و تپش قلب جنین از هفته‌ی پنجم بارداری است. ضربان قلب جنین با روش‌های متعددی از جمله سونوگرافی واژینال تشخیص داده می‌شود و پزشک شما در تمام طول بارداری، بر آن نظارت می‌کند. پس اگر در مورد ضربان قلب جنین خود نگرانی دارید، باید با پزشک متخصص اکوی قلب جنین تماس بگیرید.


گروه تولید محتوای رسانگار

دیدگاه‌های کاربران

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر بلاگ دکتر رستگار

دریافت آخرین اخبار و مطالب سلامت قلب

راه درمان ناهنجاری های قلب جنین چیست ؟

راه درمان ناهنجاری های قلب جنین چیست ؟

به مادرانی که از درمان‌های ناباروری استفاده کرده‌اند توصیه می‌کنم که حتماً برای اطمینان از عدم وجود ناهنجاری های قلب جنین در فرزند خود از اکوکاردیوگرافی قلب جنین استفاده کنند

read more
4 سونوگرافی ضروری دوران بارداری

4 سونوگرافی ضروری دوران بارداری

اوّلین مرحله ی سونوگرافی بارداری پزشک در این هفته میزان رشد جنین و کیفیت تبادلات بین مادر و جنین به کمک بند‌ناف و جفت و مایع آمونیاکی و جنسیت جنین را هم چک می‌کند و بار چهارم در هفته ۳۲ برای بررسی ارگان‌های مغزی و اینکه رشد جنین در حد طبیعی است یا خیر. در صورتی که...

read more
رژیم غذایی مناسب برای 3 ماهه اول بارداری

رژیم غذایی مناسب برای 3 ماهه اول بارداری

بارداری یکی از حساس‌ترین دوران‌ زندگی بانوان است. حفظ سلامت مادر و جنین در این دوران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل اکثر بانوان در این دوران به دنبال رژیم غذایی مناسب برای خود و جنین‌شان هستند تا بتوانند علاوه‌بر حفظ سلامت خود، نوزاد سالمی نیز...

read more